
Ådalen tar plass på Sarpsborg 08-drakta
Du vil se dem på ryggen mot Bodø/Glimt, i derbyet og cupfinalen. Ådalens 20-årsjubileum feires med å pryde Sarpsborg 08-drakta.
I 2005 startet Arild og Maja Ådalen å selge pallegafler fra en låve hjemme på Lande. Med primærfokus på å ta vare på sine ansatte og kunder, har bedriften 20 år senere utviklet seg til noe langt større. Ådalen feirer sitt jubileum med blant annet å ta plass på Sarpsborg 08-ryggen.
- Sarpsborg 08 betyr veldig mye for byen. Det merker vi godt når vi er ute og snakker med andre. Sarpsborg 08 blir et naturlig samtaleemne. For oss er dette en fin mulighet til å være med, ved siden av de andre engasjementene vi har gående, sier Håvar Ådalen, CEO Ådalen Invest.
- Vi fikk det vel aldri helt til selv på fotballbanen, så dette er det nærmeste vi har vært å få navnet vårt på drakta, føyer daglig leder Ørjan Ådalen humoristisk til.
En gulrot i jubileumsåret
Ådalen og Sarpsborg 08 har samarbeidet også tidligere, men gjennom den nye avtalen, tar de altså plass på Sarpsborg 08-drakta.
- Arne Normann har vi jobbet tett med i lang tid. Vi støtter mye breddeidrett i Østfold, noe som har vært viktig for oss og en bevisst strategi. Når det likevel nå, i året vi fyller 20 år, åpnet seg en mulighet på ryggen hos Sarpsborg 08 ut året, var det noe vi ønsket å gå for. Vi gleder oss til kampene mot blant annet Glimt, derbyet og den store gulroten som er cupfinale i desember, så får vi se hvordan samarbeidet utvikler seg på lengre sikt, sier Håvar Ådalen.

Ådalen feirer som kjent 20 år i år. Hva maskiner, lift og truck, selger Ådalen i år 1500 stykk. I salg av maskiner omsetter Ådalen for 230 millioner kroner, mens kornsernet som helhet nærmer seg en halv milliard i omsetning.
- Vi er i en god utvikling. Vi har vokst hvert år og er nå et av Norges største maskinfirmaer med utspring fra Sarpsborg. Det er litt moro - alt skjer her i Sarpsborg, sier Ørjan.
Gjennom sine 20 år har Ådalen tatt enorme steg. I løpet av de siste fem årene har Ådalen også innfridd sitt eget mål om å selge 100 prosent elektrisk innen utgangen av 2025. I tillegg til maskiner, har familiekonsernet flere spennende prosjekter.
Flere prosjekter
- Vi har mange virksomheter her, der for eksempel Stenerød Gård hvor vi har en egen gårdsbutikk, er en morsom sak. Vi merker at dette betyr mye for mange lokale i Sarpsborg, sier Ørjan Ådalen.
Markedssjef Espen A. Meland i Sarpsborg 08 er stolt over å ha fått en solid, lokal aktør på plass på ryggen kun uker før cupfinalen.
- Vi er veldig glad for at vi har fått på plass en dyktig, solid og lokal partner på ryggen ut året, så får vi se hva som skjer etter det. Ådalen er en regional og nasjonal aktør, noe som passer godt med å ha en så stor posisjon på klubbens drakt med svært god synlighet i hele norges land. I tillegg er vi også stolt over at en bedrift som Ådalen ønsker å assosiere seg med oss og vil bygge merkevaren sin gjennom klubben, sier markedssjefen.